print the page poslať stránku e-mailom

21.03.2012, 18:35

Bogusław Winid

Deputy Minister of Foreign Affairs for Security Issues of Poland

Bogusław Winid was appointed Under-Secretary of State for Security Policy on November 17, 2011.

He began his professional career in the Ministry of Foreign Affairs in 1991 in the Department of North and South America. Between August 1992 and September 1997 he served as First Secretary and later Counsellor at the Polish Embassy in Washington, DC. In October 1997, he returned to Warsaw and was appointed Deputy Director of the Department of North and South America. In September 1998 he got promoted to the position of the Director of this Department. On August 25, 2001, he was appointed Deputy Chief of Mission at the Embassy of Poland in Washington, DC. In August 2006, after return from Washington, he was designated to the position of the Undersecretary of State for International Relations at the Ministry of National Defense of Poland. From September 2007 to November 2011 he served as the Permanent Representative of Poland to NATO in Brussel.

Bogusław Winid graduated from History Institute of Warsaw University having written his M.A. thesis on the Crimean War. In years 1988-1989 he studied at Indiana University, Bloomington and in 1991 at the Hoover Institute in Stanford. In 1991 he got from Warsaw University his Ph.D. Doctoral thesis analyzed Polish-American relations from 1919 till 1939. It was published and awarded by the Institute of Political Studies of the Polish Academy of Sciences.

Bogusław Winid has written three books and several articles published in Poland, the United States and Great Britain. He speaks English and Russian.

Bogusław Winid was born on November 3, 1960 in Warsaw. He is married and has two sons.

Other projects of the SAC

Euro-Atlantic Quarterly EAQ