Týždeň pred vysokou návštevou prezidenta EÚ Hermana Van Rompuya na Slovensku, sa v dňoch 7. až 9. júna stretnú v Bratislave, v rámci simulovaného summitu EÚ, najvyšší európski predstavitelia na čele práve s predsedom Európskej rady. V tomto prípade sa nejedná o skutočné hlavy štátov a vlád, ale o projekt mladých diplomatov pod názvom The New EU Diplomat: Beyond Democracy Defending.  Budúci nádejní diplomati budú v rámci simulácie zasadania Európskej rady rokovať o najpálčivejších témach EÚ práve na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí a v Dome Európy.

 

Mládežnícky summit EÚ je záverečným podujatím tréningovo-vzdelávacieho projektu pre mladých profesionálov zo štyroch členských štátov EÚ (Slovensko, Nemecko, Maďarsko, Rumunsko). Celý projekt je zameraný na tréning negociačných schopností a strategického rozhodovania. Záverečný summit v Bratislave organizuje Centrum pre európske záležitosti (CEA) v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí a Slovenskou atlantickou komisiou (SAC).

V rámci päťmesačného projektu mali budúci diplomati možnosť stretnúť sa s  viacerými významnými osobnosťami politického a verejného života, trénermi a inšpirujúcimi rečníkmi. Počas štartovacieho podujatia v Budapešti privítali mladí profesionáli bývalého maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Balázsa. V Berlíne prednášal o výsledkoch európskej diplomatickej služby podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a v Bukurešti sa budúci diplomati stretli aj s prvým komisárom EÚ pre Rumunsko Leonardom Orbánom.

Slávnostné záverečné podujatie v Bratislave dáva symbolickú bodku za  iniciatívou „The New EU Diplomat: Beyond Democracy Defending“, ktorá je súčasťou dlhodobého programu pre rozvoj mladých lídrov na Slovensku Young Leaders Program pod záštitou SAC.