Pár dní pred vysokou návštevou prezidenta EÚ Hermana van Rompuya na Slovensku, sa v dňoch 7. až 9. júna stretli v Bratislave, v rámci simulovaného summitu EÚ, najvyšší európski predstavitelia na čele s predsedom Európskej rady. Budúci nádejní diplomati v rámci projektu „The New EU Diplomat: Beyond Democracy Defending“ rokovali v rámci simulácie zasadania Európskej rady o témach bezpečnostnej spolupráce EÚ ako aj nezamestnanosti mladých ľudí. Celé podujatie sa odohralo symbolicky v Dome Európskej únie a na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Mládežnícky summit EÚ je záverečným podujatím tréningovo-vzdelávacieho projektu pre mladých profesionálov zo štyroch členských štátov EÚ (Slovensko, Nemecko, Maďarsko, Rumunsko). Celý projekt bol zameraný na tréning negociačných a rečníckych schopností a strategického rozhodovania. Summit v Bratislave zorganizovalo Centrum pre európske záležitosti (CEA) v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí a Slovenskou atlantickou komisiou (SAC).

Deň pred summitom sa účastníci stretli počas neformálnej diskusie s najmladšou slovenskou členkou Európskeho parlamentu Katarínou Neveďalovou, ktorá vo Výbore pre kultúru a vzdelávanie podporuje práve mládežnícke projekty. S potencionálnymi diplomatmi sa stretol aj generálny tajomník Slovenskej atlantickej komisie Róbert Vass,  ktorý obohatil diskusiu aj o niekoľko cenných rád do kariérneho života mladých ľudí.
Zahraničných študentov privítal v historických priestoroch Palugyaovho paláca Stanislav Vallo, riaditeľ Diplomatickej akadémie na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí a podelil sa o skúsenosti z praxe v diplomatických službách. O prípravách budúceho slovenského predsedníctva v EÚ porozprávala Ľubica Karvašová a Dušan Chrenek zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku predstavil hlavné úlohy zastúpenia a prestavil aj niekoľko plánov do budúcna.

Samotná simulácia zasadania Európskej rady umožnila mladým profesionálom vyskúšať si  nie vždy jednoduché vyjednávania a rozhodovacie procesy.

V rámci päťmesačného projektu mali budúci diplomati možnosť stretnúť sa s  viacerými významnými osobnosťami politického a verejného života, trénermi a inšpirujúcimi rečníkmi. Počas štartovacieho podujatia v Budapešti privítali mladí profesionáli bývalého maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Balázsa. V Berlíne prednášal o výsledkoch európskej diplomatickej služby podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a v Bukurešti sa budúci diplomati stretli aj s prvým komisárom EÚ pre Rumunsko Leonardom Orbánom.

Slávnostné záverečné podujatie v Bratislave dalo symbolickú bodku za  iniciatívou „The New EU Diplomat: Beyond Democracy Defending“, ktorá je súčasťou dlhodobého programu pre rozvoj mladých lídrov na Slovensku Young Leaders Program pod záštitou SAC. Veríme, že budúci rok budeme mať možnosť s podporou partnerov opätovne uskutočniť tento úspešný projekt.