http://www.sme.sk/c/4882818/cierna-hora-chce-aby-slovensko-otvorilo-v-po…

Čierna Hora chce, aby Slovensko otvorilo v Podgorici veľvyslanectvo

PODGORICA. Čierna Hora má veľký záujem, aby Slovenská republika otvorila v Podgorici svoj zastupiteľský úrad. Slovenskému ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi to počas jeho dvojdňovej návštevy Čiernej Hory tlmočil rezortný partner Milan Ročen.

Minister Lajčák konštatoval, že rozhodnutie Slovenska v tomto smere negatívne ovplyvňuje faktor finančnej krízy a znižovania rozpočtov. “Na druhej strane faktom je, že Podgorica je dnes jediným hlavným mestom v regióne, kde nemáme priame diplomatické zastúpenie, takže sa budeme snažiť nájsť nejaké rozumné riešenie,” povedal dnes pre TASR.

Obaja ministri sa počas pondelňajšieho rokovania zhodli na potrebe vytvorenia medzivládnej komisie pre hospodársku spoluprácu. Miroslav Lajčák ponúkol Čiernej Hore slovenské skúsenosti v súvislosti s integráciou do EÚ a NATO, ako aj z predsedníctva v Stredoeurópskej iniciatíve (SEI), ktoré balkánska krajina prevezme na budúci rok.

Dnes šéfa slovenskej diplomacie prijal premiér Milo Djukanovič, ktorý po víťazstve svojej koalície v marcových predčasných voľbách predkladá parlamentu zloženie nového kabinetu.

V pondelok večer sa Lajčák stretol aj s ministrom zahraničia Bosny a Hercegoviny Svenom Alkalajom, s ktorým hovoril o aktuálnej vnútropolitickej situácii a hlavných výzvach, ktoré stoja pred Bosnou a Hercegovinou v súvislosti s integráciou do EÚ a NATO. Minister Alkalaj zdôraznil záujem, aby sa budúce rozhodnutie EÚ o liberalizácii víz týkalo aj jeho krajiny. Požiadal tiež o podporu SR pri získaní Akčného plánu pre členstvo (MAP) v NATO.

Slovenský minister v pondelok v meste Kolašin vystúpil na konferencii o integračnom procese západobalkánskych krajín. Išlo o vyvrcholenie slovenského projektu Čierna Hora na ceste do euroatlantickej rodiny, ktorý z finančných prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid pripravila Slovenská atlantická komisia.