Born in 1971 in Bourgogne, Arnaud Danjean studied political sciences and international relations in Paris.

He then joined the French Ministry of Defence from 1994 to 2002, with numerous postings in the Balkans (Bosnia-Herzegovina, Kosovo) and as adviser to the head of the French External Intelligence Directorate (DGSE) from 2000 to 2002.

After an assignment to the French Representation to the United Nations in Geneva (2002-2005), he joined the cabinet of the French Minister for Foreign affairs as a personal adviser for South-Eastern Europe and Afghanistan (2005-2007).

Elected to the European Parliament in June 2009, he chaired the Subcommittee on “Security and defence” until 2014.

Re-elected in May 2014, Arnaud is a member of the Foreign Affairs committee and the security and defence subcommittee. Since October 2017, he is also the EPP coordinator in the special committee on terrorism.

Since 2010 (re-elected in December 2015) he has also been an elected member of the Regional Assembly of Bourgogne/Franche-Comte. He resigned in June 2017.

In 2017, he was the president of the drafting committee of the French Strategic Review on Security and Defence.

He was awarded the French «Ordre National du Mérite» (national order of merit) in 2000.

Arnaud speaks French, English, German and Serb/Croat.

He is married and has two children.