Press release

GLOBSEC 2022: Na Slovensko zavíta švédsky minister obrany či Ursula von der Layen, konferencia bude o rozdelenom svete a našej odolnosti

26.05.2022

Bratislava, 26. mája 2022. Viac ako 30 oficiálnych delegácií, ministrov zahraničných vecí a obrany sa stretne budúci týždeň na GLOBSEC 2022 Bratislava Forum, kde budú diskutovať o tom, ako zmobilizovať podporu pre Ukrajinu a zvýšiť odolnosť Európy v kontexte novej geopolitickej reality.

Tohtoročný samit GLOBSEC, s podtitulom „samit na frontovej línii“, sa uskutoční 2. – 4. júna a jeho hlavnou témou je „budovanie odolnosti v rozdelenom svete“. Okrem iného sa na ňom delegáti budú venovať témam ohľadom obnovenia stability v novej ére geopolitických konfliktov; budú hľadať riešenia na posilnenie odolnosti v oblasti energetickej bezpečnosti, zdravotníctva, kybernetiky a technológií; a zamerajú sa aj na strategické otázky tykajúce sa udržania hospodárskeho rastu a obrany demokracie.

Delegátom sa virtuálne prihovorí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyy. Medzi headlinerov podujatia tiež patria predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen; rakúsky kancelár Karl Nehammer,; minister zahraničných vecí Indie, Subrahmanyam Jaishankar,; švédsky minister obrany, Peter Hultqvist.

Fórum sa zíde v strategickom čase, keď sa viac ako 1 500 verejných činiteľov, globálnych a biznis lídrov osobne stretne, aby konfrontovali aktuálne problémy sveta zmietaného krízou. Bude slúžiť ako platforma pre krajiny strednej a východnej Európy, aby mohli vyzvať na mobilizáciu podpory pre Ukrajinu; mobilizáciu zdrojov na posilnenie odolnosti nielen v regióne a mobilizáciu globálnych koalícii na obranu demokracie.

Misia GLOBSEC nebola nikdy dôležitejšia ako teraz, v kritických časoch neistoty spôsobených bezprecedentnou ruskou inváziou na Ukrajine. Európa a Západ čelia najnebezpečnejšej situácii od konca studenej vojny. Zároveň je to pre Európu moment definujúci jej ďalšiu budúcnosť. Táto vojna predstavuje koniec medzinárodného poriadku po studenej vojne a musíme sa pripraviť na dlhotrvajúcu konfrontáciu s autoritárskymi režimami. Je úlohou západných krajín, aby podnietili globálnu jednotu, odolnosť a ochotu pokračovať v demokratickej ofenzíve,“ povedal prezident GLOBSEC Róbert Vass.

Tohtoročný, už 17. ročník Fóra, bude najväčšou konferenciou v regióne strednej a východnej Európy s doteraz najpôsobivejším zoznamom účastníkov, ktorý zahŕňa viac ako 30 politických delegácií, účasť bude z viac ako 60 krajín, ale prídu aj mienkotvorní lídri, medzinárodne uznávaní predstavitelia biznisu a mimovládnych organizácií.

Okrem toho, v rámci Fóra, 2. júna, GLOBSEC v spolupráci so slovenskou a ukrajinskou vládou pripravuje odštartovanie kampane na mobilizáciu politickej, vojenskej, finančnej a ekonomickej podpory pre Ukrajinu.

Povojnová obnova Ukrajiny bude dlhodobým procesom. Slovensko chce, aby v ňom EÚ zohrávala aktívnu úlohu. Vedúca úloha EÚ v súčasnej ukrajinskej vojne by nemala byť luxusom, ale nevyhnutnosťou. Nejde len o to, čo od nás očakáva medzinárodné spoločenstvo, ale o to, čo je veľmi v našom vlastnom záujme a v záujme našej vlastnej európskej bezpečnosti. Musíme spojiť a zosúladiť úsilie EÚ s našimi priateľmi a spojencami zo Spojeného kráľovstva a USA, aby sme pomohli Ukrajine brániť sa a vyhrať. Kampaň odštartuje na samite fyzicky v Bratislave s viacerými aktivitami, ktoré plánujeme realizovať v najbližšej budúcnosti,“ dodal Róbert Vass.

Navigation