Press release

GLOBSEC má novú Správnu radu, jej predsedom sa stal bývalý rakúsky vice-kancelár a minister financií Wilhelm Molterer

13.05.2021

Bratislava, 13. máj. Medzinárodný think-tank GLOBSEC vybudoval novú Správnu radu, ktorá má posilniť jeho globálnu pozíciu. Je zložená z 8 osobností strednej Európy, s bohatými skúsenosťami v politike, biznise, medzinárodných vzťahoch a mimovládnom sektore.

„Využili sme náročný čas pandémie na vnútornú reorganizáciu a reformu GLOBSECu, budovali nové partnerstvá a prispôsobili našu stratégiu tak, aby sme vyšli z tejto krízy silnejší. Vytvorenie Správnej rady je novou kapitolou v medzinárodných ambíciách GLOBSECu,“ komentoval Róbert Vass, zakladateľ a prezident GLOBSEC.

Členovia Správnej rady pochádzajú zo šiestich krajín strednej Európy, majú bohaté skúsenosti a široké kontakty v biznis sektore, politike či v médiách. Zloženie novej Správnej rady reflektuje našu ambíciu byť veľmi potrebným a konštruktívnym hlasom strednej Európy, ktorý je počuť v Bruseli a iných európskych a svetových metropolách. Odráža tiež našu snahu podporovať spoluprácu verejného a súkromného sektora naprieč regiónom, v snahe riešiť ekonomické, bezpečnostné, sociálne a technologické výzvy dneška a zajtrajška,“ dodal Vass.

Za predsedu GLOBSEC Správnej rady bol zvolený Wilhelm Molterer, bývalý rakúsky vice-kancelár a minister financií. „Konštruktívna účasť  a hlas strednej Európy je veľmi dôležitý na to, aby bola Európska únia rešpektovaným globálnym hráčom a spoľahlivým partnerom pre ľudí. GLOBSEC bude týmto hlasom pre lepšiu Európsku úniu.“ komentoval Wilhelm Molterer. Gordon Bajnai, bývalý maďarský premiér a Vazil Hudák, bývalý viceprezident Európskej investičnej banky boli zvolení do funkcie podpredsedov Správnej rady.

Členovia GLOBSEC Správnej rady:

Wilhelm Molterer je bývalý rakúsky vice-kancelár, minister financií a bývalý predseda Rakúskej ľudovej strany. Do decembra 2020 bol tiež výkonným riaditeľom Európskeho fondu pre strategické investície. Okrem toho je bývalým viceprezidentom Európskej investičnej banky a od roku 1994 do roku 2002 pôsobil ako minister poľnohospodárstva a životného prostredia Rakúska.

Gordon Bajnai je bývalý premiér Maďarska, v súčasnosti predseda globálneho poradného výboru Campbell Lutyens v Londýne. Gordon Bajnai prináša bohaté skúsenosti z verejného aj súkromného sektora. V minulosti bol členom Investičného výboru Európskeho fondu pre strategické investície a okrem iného bol aj riaditeľ operácií investičnej spoločnosti Meridiam Infrastructure v Paríži.

Vazil Hudák bol počas svojej kariéry viceprezidentom Európskej investičnej banky, ministrom hospodárstva Slovenskej republiky a štátnym tajomníkom Ministertsva financií SR. Zároveň niekoľko rokov pôsobil vo vedúcich pozíciách globálnych finančných inštitúcií, najmä ako viceprezident CITI Group pre strednú a východnú Európu, či JP Morgan v Londýne. Dnes pôsobí v Prahe ako člen Národnej investičnej rady Českého rozvojového fondu a zároveň člen poradenskej skupiny pri JP Morgan.

Ivan Krastev

Ivan Krastev je vplyvný intelektuál, autor uznávaných kníh, predseda Centra pre liberálne stratégie a člen Inštitútu pre humanitné vedy vo Viedni. Ivan prináša širokú škálu kontaktov z mimovládneho, politického a biznis prostredia. Je zakladajúcim členom think-tanku ECFR a členom správnej rady International Crisis Group. Okrem toho je pravidelným komentátorom pre New York Times a ďalšie svetové médiá.

Michał Krupiński je poľský ekonóm a bývalý prezident správnej rady najväčšej poľskej banky Pekao SA. Taktiež pôsobil ako CEO PZU Group a ako riaditeľ globálneho bankovníctva a trhov pre strednú a východnú Európu v Bank of America Merrill Lynch. Od roku 2008 do roku 2011 pôsobil ako zastupujúci predseda správnej rady pre Svetovú banku vo Washingtone. V 2006-2007 pracoval ako štátny tajomník poľského ministerstva financií.

Anita Orban

Anita Orbán je v súčasnosti členka správnej rady a riaditeľka pre externé záležitosti Vodafone v Maďarsku. Predtým pôsobila ako viceprezidentka pre medzinárodné záležitosti v Tellurian LNG a ako veľvyslankyňa pre energetickú bezpečnosť. V minulosti bola tiež riaditeľkou think-tanku Constellation Energy Institute, ktorý podporuje spoluprácu v energetickom sektore v strednej a východnej Európe.

Petr Pudil je významný český podnikateľ, investor a filantrop. Spoluzakladal mimovládnu organizáciu Post Bellum a Kunstahalle Praha. Je zároveň spoluzakladateľom investičnej skupiny bpd partners. Petr Pudil a jeho partneri sú aktívni v developerských projektoch v Prahe a spoločne tak zanechali významnú stopu v architektúre českej metropoly. Globálna investičná platforma bpd partners je aktívna najmä v oblasti chemických inovácií.

Róbert Vass je zakladateľ a prezident think-tanku GLOBSEC. Róbert sa zároveň významnou mierou podieľal na vzniku analytickej zložky organizácie, GLOBSEC Policy Institute, ktorý dnes svojou výskumnou činnosťou zastrešuje témy týkajúce sa bezpečnosti, ekonomiky a udržateľnosti, technológii, budúcnosti Európy a demokracie. Róbert dnes manažuje medzinárodný tím, v ktorom pracuje 12 národností a aktívne sa podieľa na riadení strategických projektov organizácie.

Správna rada bude slúžiť predovšetkým ako strategický a konzultačný orgán celej organizácie. Jej úlohou je pomáhať pri definovaní stratégie a vízie organizácie na ďalšie roky a pomôcť ďalej budovať GLOBSEC ako medzinárodne uznávanú, kredibilitnú a finančne udržateľnú organizáciu.

Poslanie GLOBSECu zároveň zostáva nezmenené. Úlohou organizácie je prispievať k bezpečnejšej, prosperujúcej a udržateľnej Európe a byť nezávislou platformou pre spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom v regióne strednej Európy a pri riešení kľúčových výziev, ktorým spoločne čelíme.

V prípade otázok prosím kontaktuje Luciu Milanovú na [email protected] alebo +421 948 561 703

Navigation