Press release

Jaroslav Naď a nemecký generál získali významné ocenenie za podporu Ukrajiny v boji proti agresorovi

17.09.2022
attendees photo

Medzinárodná organizácia GLOBSEC spolu so združením Jagello 2000 odovzdali už po desiatykrát Českú a slovenskú transatlantickú cenu (CSTA) na podujatí Dni NATO v Ostrave.

Ocenení boli dvaja laureáti. Jedným z nich je súčasný slovenský minister obrany Jaroslav Naď, vďaka ktorému sa Slovensko stalo jednou z krajín najviac podporujúcich Ukrajinu v boji proti ruskému agresorovi.

„Som poctený, budem aj naďalej spolu s kolegami v rezorte pracovať,, aby bolo Slovensko v bezpečí a aby sme našim priateľom pomohli z celých síl. A to presne tak, ako nám oni pomohli v našom národnom povstaní proti nacizmu,“ povedal Naď po získaní ocenenia.

Druhým oceneným je nemecký generál Ingo Gerhartz, ktorý pôsobí vo funkcii veliteľa vzdušných síl Nemecka. Letectvo Nemecka už od začiatku vojny hliadkuje na východnej hranici NATO a podporuje posilnenie týchto hraníc v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine.

Ceny udeľuje Čestný výbor

Laureáti CSTA sú vyberaní Čestným výborom zostaveným na tento účel. Jeho členmi sú významní českí a slovenskí diplomati, politici či predstavitelia armády. V Ostrave cenu odovzdávala česká ministerka obrany Jana Černochová.

„Teší ma, že každý rok môžeme udeliť cenu osobnostiam, ktorí sa zaslúžili za rozvoj bezpečnosti, demokracie a slobody a udržujú azimut zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Za desať rokov, čo ocenenie odovzdávame vojna nikdy nebola tak blízko našich hraníc. Bezprecedentná agresia Ruska voči Ukrajine a  základom Európskej bezpečnosti si vyžaduje našu jasnú odpoveď. Táto vojna navždy zmení  Európu a my musíme byť na správnej strane histórie. O budúcnosti západu sa totiž práve teraz rozhoduje vo východnej Európe a v kritických chvíľach nemôžeme zaváhať. Jaroslav Naď nezaváhal ani chvíľu a aj vďaka jeho jasnému líderstvu sa Slovensko stalo kľúčovou krajinou pri pomoci Ukrajine a zároveň bezprecedentne posilnilo svoju vlastnú obranu.“ povedal Róbert Vass, prezident organizácie GLOBSEC.

Česká a slovenská transatlantická cena je odovzdávaná dvakrát ročne, raz na medzinárodnej konferencii GLOBSEC v Bratislave a druhýkrát vždy na podujatí Dni NATO v Ostrave. V minulosti získali cenu významní predstavitelia armády alebo čelní predstavitelia štátu ako napríklad: Madeleine Albright, Anders Fogh Rassmussen, Carl Bildt, Generál Philip Breedlove, Eduard Kukan, Karel Schwarzenberg, Generál David Petraeus či Generál Ben Hodges.

O čom je udeľovanie ceny CSTA?

Česká a slovenská transatlantická cena (The Czech and Slovak Transatlantic Award – CSTA) je iniciatíva, ktorej účelom je odmeňovanie osobností, ktoré výrazne prispeli k bezpečnosti, slobode a demokracii v strednej Európe. Podujatie každoročne organizujú GLOBSEC  a Jagello 2000.