Press release

Tatra Summit 2018 (SK)

02.10.2018
Tatra Summit 2018

GLOBSEC Tatra Summit (5. - 6. október 2018) je významnou výročnou konferenciou, ktorá sa venuje najnaliehavejším politickým, hospodárskym a finančným otázkam Európy. Jej cieľ je jednoduchý, no ambiciózny - pomôcť formovať budúcnosť Európy. Postupne sa stal Tatra Summit dôležitým miestom stretnutí stoviek vládnych zástupcov a predstaviteľov EÚ, ako aj odborníkov z podnikateľských a mimovládnych sektorov. V priebehu uplynulých rokov samit výrazne prispel k identifikovaniu výziev, ktorým Európa a okolité krajiny čelia, a k diskusiám o možných riešeniach. Tohtoročný siedmy ročník nadviaže na túto tradíciu už po druhýkrát v snehom pokrytých Vysokých Tatrách.

Spájame expertov
GLOBSEC Tatra Summit každoročne spája vedúcich tvorcov politík, predstaviteľov firiem a vizionárov z akademických a mimovládnych organizácií.
Tento rok očakávame účasť ministrov financií viacerých krajín, ako napríklad Bruna Le Maire za Francúzsko, Olafa Scholza za Nemecko, Hartwiga Lögera za Rakúsko, Beaty Daszyńskej-Muzyczkej za Poľsko, Petra Kažimíra za Slovenskú republiku a ďalších. Taktiež privítame eurokomisára pre energetickú úniu EÚ Maroša Šefčoviča, eurokomisárku pre konkurencieschopnosť a hospodársku súťaž Margrethe Vestager, generálneho tajomníka OECD Angela Gurríu, ktorý bude počas slávnostného večera ocenený cenou GLOBSEC European Award, zastupujúceho ministra pre európske záležitosti z Ministerstva zahraničných vecí Estónska Mati Maasikasa, viceprezidenta globálnej verejnej politiky a vládnych záležitostí pre Google Cloud, Washington, D.C., Pabla Chaveza, ako aj CEO pre Erste Group Bank AG Andreasa Treichla, ktorý bude počas konferencie ocenený cenou GLOBSEC Business Award.

Program
Hlavným motívom tohtoročného Tatra Summitu je konkurencieschopnosť Európy. Zatiaľ čo v posledných rokoch Európa zaznamenala mierny hospodársky rast, na obzore sa vynárajú výzvy, ktoré by mohli pokrok výrazne spomaliť. Medzi tieto patrí štruktúra budúceho Viacročného finančného rámca, inštitucionálne reformy EÚ a Brexit. Preto budú hlavné témy tohtoročného samitu zahŕňať budúcnosť Európskej Únie, rozpočet po roku 2020, Brexit, medzinárodnú ekonomickú spoluprácu, investície v regióne strednej a východnej Európy, podnikateľské prostredie v Európe, inovácie a digitalizáciu, vplyv technológií na spoločnosť a mnohé iné. Súčasťou programu bude 7 hlavných panelových diskusií a 9 uzavretých pracovných diskusií.

Sprievodným podujatím samitu sú GLOBSEC Tatra Summit City Talks. Tieto debaty sa budú konať 3. októbra v Žiline, kde ako rečníci vystúpia bývalá slovenská politička a diplomatka Magda Vašáryová ako aj občiansky aktivista Pavol Demeš, a 4. októbra v Poprade, kde medzi rečníkmi privítame Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu, či Michala Sýkoru, predsedu ZMOS a starostu obce Štrba. Debaty ponúknu verejnosti priestor zapojiť sa do diskusií na aktuálne témy, čo robí Tatra Summit ideálnou príležitosťou pre širšiu verejnosť angažovať sa v otázke regiónoch.

V srdci Vysokých Tatier
GLOBSEC Tatra Summit sa bude už po druhýkrát konať na Štrbskom Plese, ktoré sa nachádza v majestátnych slovenských Vysokých Tatrách. Uvoľnená a neformálna atmosféra poskytuje ideálne podmienky pre stretnutia medzi súkromnými a verejnými aktérmi, ako aj množstvo príležitostí pre neformálny program konferencie.

Navigation