Publication

MLADÍ A DÔVERA

on 29.11.2018

Koniec hraníc medzi online a offline svetom zmenili spôsob spracovávania informácií a komunikácie v spoločnosti. Tak, ako každá generácia nesie so sebou stopy spoločenského, politického a technologického vývoja danej doby, sú dnešní mladí ľudia prvou generáciou, ktorá vyrastá na sociálnych sieťach s mobilnými telefónmi v rukách. Obrovské množstvo informácií, šírenie dezinformácií a z toho vyplývajúca nedôvera tak nie sú len modernými výrazmi, ale predstavujú kľúčové javy, ktoré ovplyvňujú správanie spoločnosti.

Porozumieť mladým je pre nás kľúčovým v kontexte chápania (a potenciálneho predpovedania) spoločenského vývoja. Report „Connected (with) Youth: Informácie, dôvera a vplyv medzi mladými ľuďmi na Slovensku“ skúma, ako mladí ľudia vo veku 16 – 24 vnímajú a spracovávajú informácie, koho považujú za vzory a aký typ obsahu preferujú.

Hlavné zistenia:

  1. Rodičia a príbuzní patria pri formovaní názoru medzi najdôveryhodnejšie a najdôležitejšie zdroje: 91 % respondentov súhlasilo, že názor rodičov je pre nich dôležitý.
  2. Keďže rozmanitosť a prístupnosť rôznych zdrojov odstraňuje hranice štátov či jazyka, je náročnejšie identifikovať pár kľúčových „influencerov“, ktorí ovplyvňujú názor mladých.
  3. Medzi osobnosťami s vplyvom na mladých na Slovensku sa najčastejšie objavovali raperi Ego, Rytmus a Kali, moderátor v rádiu a „vloger“ Sajfa a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.
  4. Facebook zohráva kľúčovú úlohu ako zdroj informácií, zatiaľ čo Instagram a YouTube mladí považujú skôr za „relax“. 88 % respondentov priznalo, že informácie o udalostiach vo svete získavajú na Facebooku.
  5. Existuje veľký nepomer medzi tými, ktorí na Facebooku obsah čítajú a ktorí ho zdieľajú – len 26 % respondentov sa vyjadrilo, že zvykne zdieľať príspevky iných.
  6. Okrem rodiny sú dôležitým zdrojom vplyvu na sociálnych sieťach aj priatelia. 39 % respondentov uviedlo, že informácie o aktuálnom dianí získavajú na Facebooku prostredníctvom článkov, ktoré zdieľajú ich kamaráti.
  7. Profily časopisov pre mladých a profily so zábavným obsahom, ako napr. Interez.sk, Refresher alebo EMEFKA SK/CZ, respondenti najčastejšie uvádzali ako obľúbené kontá na Instagrame.
  8. YouTube slúži na podobný účel ako televízia – 65 % respondentov uviedlo, že svoje obľúbené kanály sleduje pravidelne.
  9. Mladí nie sú ľahostajní – 94 % respondentov uviedlo, že ich zaujíma aktuálne dianie doma aj vo svete.

Viac sa dočítate v našej najnovšej publikácii nižšie.

English version is available here: https://www.globsec.org/publications/connected-with-youth/

Authors

Director, Centre for Democracy & Resilience

Authors

Director, Centre for Democracy & Resilience