Press release

GLOBSEC Forum 2024 sa bude konať v Prahe

05.03.2024
forum

Bratislava, 5. marec 2024: Tohtoročné GLOBSEC Forum sa bude konať v Prahe od 30. augusta do 1. septembra. Toto rozhodnutie je výsledkom dlhodobej snahy GLOBSEC-u o posilnenie stredoeurópskej identity značky a tiež  diverzifikáciu svojich aktivít naprieč strednou Európou.

"Rozhodnutie uskutočniť tento rok GLOBSEC Forum 2024 v Prahe je symbolickým krokom smerom k intenzívnejšej regionálnej spolupráci. Bohatá história a strategický význam Prahy z nej robia ideálne miesto na podporu medzinárodného dialógu a šírenie konštruktívneho hlasu strednej Európy, povedal Róbert Vass, prezident a zakladateľ GLOBSEC-u. „Okrem toho sme skutočne vďační za záštitu českého prezidenta, ktorá podčiarkuje dôležitosť medzinárodnej spolupráce. V spolupráci s českými partnermi z vládneho, mimovládneho a súkromného sektora chceme zúročiť 18 rokov skúseností a zorganizovať úspešný 19. ročník tejto konferencie v Prahe , dodal.

"Globsec je významná mezinárodní konference přispívající ke kultivaci dialogu o otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky, která je v dnešním světě velmi potřebná. Těším se, že se letos uskuteční v Praze a že tím zvýrazní svůj středoevropský rozměr,“ reaguje prezident Českej republiky Petr Pavel, ktorý len pred pár hodinami podpísal oficiálnu záštitu nad konferenciou.

Jedným z katalyzátorov tohto rozhodnutia je zvýšený globálny záujem o GLOBSEC Forum, aj  vzhľadom na to, že rok 2024 je z medzinárodnopolitického hľadiska mimoriadne dôležitým rokom. „Medzinárodná bezpečnostná situácia je bezprecedentná. Stabilita svetového poriadku bola zásadne podkopaná a bude ďalej testovaná na viacerých frontoch. Na Ukrajine, na blízkom východe a iných častiach sveta. Severoatlantická aliancia oslavuje 75. výročie svojho vzniku a zároveň máme 20. výročie rozšírenia NATO a EÚ. Vojna na Ukrajine sa dostáva do tretieho roku. Americké prezidentské voľby a európske parlamentné voľby zásadne ovplyvnia budúcnosť transatlantických vzťahov, ale aj globálnej bezpečnosti. GLOBSEC Forum chce byť platformou pre konštruktívny dialóg v rámci transatlantickej komunity, ale aj s ďalšími partnermi z rôznych častí sveta.“ vysvetlil R. Vass.

V posledných rokoch GLOBSEC otvoril svoje kancelárie vo Viedni, Kyjeve, ale aj Bruseli, či svoju nadáciu GLOBSEC U.S. vo Washingtone. Vytvoril medzinárodnú správnu radu vedenú bývalým rakúskym vice-kancelárom Wilhelmom Moltererom, posilnil svoj globálny poradný výbor a začal spolupracovať s viacerými európskymi vládami. Podľa R. Vassa má GLOBSEC „ambíciu byť stredoeurópska organizácia s globálnymi dosahom, nie lokálna organizácia s regionálnym dosahom.

Zatiaľ, čo v roku 2024 sa GLOBSEC Forum uskutoční v Prahe, centrála organizácie GLOBSEC naďalej ostáva v Bratislave. Na Slovensku bude naďalej rozvíjať vlajkovú konferenciu Tatra Summit, ktorá je jednou z najprestížnejších konferencií o budúcnosti Európy a jej ekonomiky v regióne. Na Slovensku bude zároveň posilňovať aktivity, ktoré sú zamerané na ekonomický rozvoj, investície, inovácie a budúcnosť Európy. Taktiež bude pokračovať v ďalších projektoch a programoch, ktoré dlhodobo rieši.

GLOBSEC je úspešnou a hrdou Slovenskou značkou „Made in Slovakia, ktorá prerástla rozmery Slovenska a strednej Európy a pokiaľ chce mať globálnu ambíciu, musí naďalej posilniť svoju stredoeurópsku dimenziu. Preto svoje aktivity v strednej Európe diverzifikujeme,dodal Róbert Vass.

Kontakt: [email protected]  

GLOBSEC je medzinárodná organizácia a globálny think-tank s kanceláriami v Bratislave, Viedni, Bruseli, Kyjeve a Washingtone, ktorý sa zaviazal zvyšovať bezpečnosť, prosperitu a udržateľnosť v Európe a na celom svete. Je to nezávislá, nestranícka, mimovládna organizácia, ktorej poslaním je ovplyvňovať budúcnosť vytváraním nových nápadov a riešení pre lepší a bezpečnejší svet. K tomuto cieľu prispieva každoročná konferencia GLOBSEC Forum, jedna z popredných strategických konferencií v transatlantickom priestore. GLOBSEC tiež organizuje každoročný GLOBSEC Tatra Summit, konferenciu, ktorá poskytuje politickým a biznis lídrom príležitosť na hľadanie riešení na politické a ekonomické výzvy budúcnosti Európy.