Commentary

Extrémistické hnutia naberajú na sile. Pokus o prevrat v Nemecku je pre Európu varovným signálom

tyuden

Extrémistické hnutia v posledných rokoch znova naberajú na sile. Pokus o prevrat v Nemecku je len špička ľadovca a na podobné prípady sa musíme pripraviť aj do budúcna. Spojené štáty už dokonca označili pravicový extrémizmus za väčšiu hrozbu ako islamský terorizmus. Čaká Európu rovnaký osud? 

Jedným z faktorov za rozmachom extrémistických hnutí je ich vzájomné spájanie. Za útokom na americký Kapitol napríklad stáli prívrženci celej rady skupín. Kolektívne bývajú označovaní za „Trumpovych priaznivcov.“ Pod touto nálepkou ale nájdeme antivaxerov, popieračov volieb, vyznávačov belošskej nadradenosti či príslušníkov hnutia Zvrchovaných občanov. Podobné skupiny sú tiež súčasťou Ríšskych občanov, ktorí plánovali zvrhnúť nemeckú vládu. 

Po príklady ale netreba chodiť ďaleko. V susedných Čechách sa na nedávnych protestoch takisto zišli zástupcovia celého spektra antisystémových hnutí. Zatiaľ sa k násilným činom neuchýlili, no organizátor protestov o nich už hovoril, a pridal i vyhrážky členom vlády. Na sociálnych sieťach sa už objavujú aj zmienky o ich defenestrácii. Nemecký prípad by tak mal slúžiť ako zdvihnutý prst. 

Aj keď sa môže spojenie týchto skupín zdať na prvý pohľad nelogické, je čoraz častejšie. Katalyzátorom tohto procesu sa stali súčasné krízy od pandémie po vojnu na Ukrajine a jej ekonomické dopady. Hlavnou spojnicou týchto zdanlivo nesúrodých hnutí sú konšpiračné naratívy, s ktorými pracujú. Vždy ide o nejakú skupinu mocných, ktorí sa snažia bežných ľudí obrať o ich slobody cez protipandemické a ekonomické opatrenia a podobne. Príbeh ostáva ten istý, menia sa len postavy, čas a miesto. 

Všetky základné naratívy týchto skupín tiež stavajú na strachu a bezmocnosti. S pomocou algoritmov promujúcich polarizujúci obsah sa tieto pocity dajú následne zmanipulovať v hnev a násilie. Ako sme videli aj u nás na Slovensku pri protestoch pred domami lekárov za Covidu a pri nedávnom útoku na Zámockej, čiara medzi online a offline priestorom sa stiera. Pri boji s extrémistickými a antisystémovými ideológiami treba teda začať tam. Bez toho sa Európa ďalším pokusom o prevrat a násilné činy nevyhne. 

* pôvodne publikované na stránke .týždeň

Authors

Communications Manager

Communications Manager

Navigation

Authors

Communications Manager

Communications Manager