Publication

LGBTI+ a Dúhový PRIDE v informačnom priestore: Aké témy sa šíria slovenským internetom, ak z diskusie vylúčime politikov?

lgbt

Tri a pol roka od posledných parlamentných volieb a 10 mesiacov od tragickej udalosti teroristického útoku na Zámockej ulici sú práva LGBTI+ ľudí stále predmetom politického súboja, ktorým mnohí politici polarizujú spoločnosť. V tomto kľúčovom predvolebnom období je však dôležité nielen to, ako o LGBTI+ ľuďoch komunikujú politickí aktéri, ale aj aký naratív preberá občianska spoločnosť a médiá. Volebné správanie sa totiž neformuje len na základe politickej kampane a tém, ktoré šíria samotné politické strany a ich zástupcovia, ale aj na základe toho, čo sa šíri v bublinách informačného priestoru, v ktorých sa voliči každodenne pohybujú a z ktorých prijímajú informácie. Podstatné je aj to, aké rámcovanie tém má popularitu a dosah.

Cieľom monitoringu je poukázať na to, akým spôsobom sa mení diskurz o LGBTI+ ľuďoch, ak z neho vylúčime vyjadrenia a príspevky stránok a účtov politických aktérov a naopak, sústredíme sa na naratívy prodemokratických aktérov, médií, ale aj problematických zdrojov. Závery poukazujú na fakt, že informačnému priestoru v témach okolo práv LGBTI+ ľudí dominujú pro-demokratickí aktéri na čele s mimovládnymi organizáciami a štandardnými médiami nad problematickými zdrojmi, ktoré , získavali výrazne nižší dosah z pohľadu interakcií.

Prípadová štúdia monitoruje 117 najpopulárnejších príspevkov, ktoré sa týkajú LGBTI+ ľudí a súvisiacich tém a ktoré v časovom období od 1. júna do 1. augusta 2023 získali viac ako 500 interakcií. Analýza prebieha v monitorovacom nástroji Gerulata Technologies naprieč sociálnymi sieťami Instagram, Facebook, Telegram a YouTube v slovenskom jazyku. Obdobie zodpovedá času, kedy začala byť téma práv LGBTI+ ľudí výraznejšie exponovaná v súvislosti s organizáciou, ako aj odozvami na Dúhový PRIDE v Bratislave, ktorý sa konal 22. júla 2023 v Bratislave.

Celú analýzu nájdete v PDF nižšie.

Authors

Communications Manager

katarína

Project Coordinator at Economy and Business Stream

Authors

Communications Manager

katarína

Project Coordinator at Economy and Business Stream